Czy spółka z o.o. może być jednoosobowa

0
(0)

Odpowiedź brzmi tak. Zgodnie z art. 4 ust 1 pkt 3 spółką jednoosobową jest spółka kapitałowa, której wszystkie udziały albo akcje należą do jednego wspólnika albo akcjonariusza.
Spółkę z o.o. może założyć jedna osoba, ale tylko w celu zgodnym z prawem. Istnieje także wyjątek, który stanowi założenie jednoosobowej spółki z o.o. przez inną spółkę z o.o.
Wyjątek ten ma uzasadnienie w odniesieniu tylko do spółek kapitałowych, które stanowią połączenie kapitału, a nie indywidualnych cech wspólników.

Eksperci jednak zalecają poważnie zastanowić się nad założeniem takiej właśnie spółki przez małe i mikro firmy, gdyż wiąże się to z dużymi kosztami. Jest to jedna z największych wad, oprócz oświadczenia woli, które musi być składane spółce wymagają w formie pisemnej, pod rygorem nieważności.

Skoro wiemy już, że spółka może być jednoosobowa to postaramy się przedstawić Państwu kilka jej zalet:

  • pełna kontrola nad spółką;
  • jedyny wspólnik nie odpowiada własnym majątkiem za zobowiązania spółki;
  • oddzielenie ryzyka związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej od podmiotu zaangażowanego w nią kapitałowo ( jej jedynego wspólnika);
  • korzystną opcją jest także możliwości szybkiego wyjścia z inwestycji (sprzedaż udziałów w spółce jest mniej kłopotliwa niż sprzedaż jej aktywów);

Podobał Ci się artykuł - oceń wpis!

Oceń nas!

Dziękujemy za ocenę postu! 0 / 5. Wynik: 0

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments