Jak się likwiduje spółki?

0
(0)

Podjęcie decyzji o likwidacji spółki nie jest zazwyczaj szczęśliwym wydarzeniem. Czasem jednak jest to najlepsze wyjście, które możemy wybrać.

Likwidacja spółki staje się faktem, kiedy zostaje uchwalona przez zgromadzenie wspólników. Decyduje ono również o wyborze likwidatorów, którzy zajmą się reprezentacją spółki w tym czasie.

Zadając sobie pytanie, jak się likwiduje spółki z o.o., trzeba przyjrzeć się dokładnie obowiązkom likwidatorów. To do nich należy załatwienie większości formalności w tej sytuacji.

Po pierwsze, konieczne jest zgłoszenie decyzji o planowanym zamknięciu działalności do sądu rejestrowego, załączając do wniosku informacje na temat likwidatorów: ich imionami, nazwiskami, czy adresami.

Nieodzownym elementem całego procesu jest też sporządzenie bilansu otwarcia likwidacji, oraz zamknięcia likwidacji (kiedy spółka zakończy już działalność i ureguluje sprawy finansowe).

Do obowiązków likwidatorów należy zamknięcie wszelkich interesów spółki, podsumowanie jej sytuacji finansowej, ściągnięcie należności i uregulowanie zobowiązań wobec wierzycieli. Przed dopilnowaniem tych spraw, niemożliwe jest wypłacenie wspólnikom jakichkolwiek zysków czy dokonanie podziału majątku spółki.

Co ciekawe, obowiązki prawno – administracyjne mogą zostać powierzone osobnemu podmiotowi. Niektóre firmy oferują pomoc w przeprowadzeniu likwidacji pod kątem kompletowania dokumentów i złożenia odpowiednich wniosków.

Podobał Ci się artykuł - oceń wpis!

Oceń nas!

Dziękujemy za ocenę postu! 0 / 5. Wynik: 0

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments