Jak założyć jednoosobową spółkę z o.o.

0
(0)

Jeżeli masz pomysł i jesteś pewny, że chcesz założyć spółkę, a tą spółką jest jednoosobowa spółka z o.o. to tu dowiesz się jak to zrobić.

Na początku musisz spisać umowę spółki w formie aktu notarialnego. Powinna zawierać firmę i siedzibę spółki, przedmiot działalności, wysokość kapitału zakładowego oraz czas trwania spółki jeżeli jest określony. Koszty czynności notarialnych zależą od wielkości kapitału zakładowego (który musi wynosić co najmniej 5000 zł). Jeżeli ta czynność jest już za nami to czas na zgłoszenie do KRS (Krajowy Rejestr Sądowy). Należy się w nim za rejestrować nie później niż sześć miesięcy po zawarciu umowy spółki w właściwym dla jej siedziby sądzie rejestrowym. Wniosek o rejestrację składa się na odpowiednich formularzach. Są one dostępne na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Do nich należy dołączyć umowę spółki, dowód uiszczenia opłaty sądowej i opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym. Dodatkowo zgodnie z zasadą jednego okienka dołącza się wniosek o REGON – RG-1, zgłoszenie płatnika składek do ZUS-u – ZUS-ZPA, zgłoszenie identyfikacyjne – NIP-2. Po rejestracji spółka otrzymuje osobowość prawną.

Kolejnym krokiem powinno być założenie konta bankowego. W tym celu wybieramy najlepszy dla nas bank i zakładamy rachunek spółki. Należy przedstawić bankowi zaświadczenie o nadaniu numeru REGON, akt zawiązania spółki czyli jej umowę, aktualny odpis z KRS. Po założeniu rachunku, jego numer należy zaktualizować w Urzędzie Skarbowym.

Podatnicy podatku VAT są zobowiązani do złożenia wniosku o rejestrację jako podatnika VAT. Należy to zrobić przed zaczęciem świadczenia usług i dostarczania towarów – co najmniej siedem dni wcześniej. Służy do tego formularz VAT-R. Dodatkowo w Urzędzie Skarbowym należy wybrać formę opodatkowania. Zasada jednego okienka, która miała ułatwić zakładanie przedsiębiorstw działa tylko w teorii. W praktyce jednak nie działa najlepiej. A więc jak założyć jednoosobową spółkę z o.o. szybciej?

Spółkę możesz założyć przez internet. Taka forma ma przyspieszyć proces zakładania firm. Pozwala na załatwienie wszystkich formalności w ciągu jednego dnia. Po pierwsze, należy założyć konto na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości i dokonać procedur rejestracyjnych. Jeżeli nie zostaną stwierdzone nieprawidłowości lub braki spółka zostanie zarejestrowana w ciągu 24 godzin od czasu wpłynięcia wniosku do sądu. Przy takim zakładaniu firmy należy osobno zarejestrować się w Urzędzie Skarbowym, ZUS-ie, GUS-ie. Oto przedstawione zostało kilka kroków jak założyć jednoosobową spółkę z o.o.

Podobał Ci się artykuł - oceń wpis!

Oceń nas!

Dziękujemy za ocenę postu! 0 / 5. Wynik: 0

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments