Komandytariusz w spółce komandytowej

0
(0)

Komandytariusz w spółce komandytowej jest jednym ze wspólników (obok komplementariusza), którego odpowiedzialność za zobowiązania spółki jest ograniczona. Granica odpowiedzialności ustalona jest w oparciu o wartość tzw. sumy komandytowej. Nie jest ona ustawowo uregulowana, powinna mieć wartość wyższą niż zero. Komandytariusz ma prawo do udziału w zyskach proporcjonalnie do kwoty wniesionej do spółki (wkładu), chyba, że podpisana umowa określa inny podział zysków.

I tutaj należy rozróżnić dwa pojęcia: suma komandytowa i wkład, ponieważ nie są one tożsame.
Różnica jest taka, że suma komandytowa to wartość nominalna, z jaką komandytariusz odpowiedzialny jest wobec wierzycieli, a wkład to wartość majątkowa, którą komandytariusz wnosi do spółki (mniejsza, równa bądź większa od sumy komandytowej).

O ile umowa nie stanowi inaczej, komandytariusz nie ma obowiązku prowadzenia spółki i może zezwolić komplementariuszom na dokonanie czynności przekraczających zakres zwykłych spraw spółki.
Jeśli komandytariusz w spółce komandytowej posiada również jednoosobową działalność gospodarczą to nie jest on zobowiązany do uiszczania dwóch składek ZUS jednocześnie.

Podobał Ci się artykuł - oceń wpis!

Oceń nas!

Dziękujemy za ocenę postu! 0 / 5. Wynik: 0

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments