Księgowość w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

0
(0)

Założenie dowolnej działalności wiąże się z prowadzeniem odpowiedniej księgowości. Nie w każdym przypadku prowadzona jest ona na podobnych warunkach. Warto przyjrzeć się, jak wygląda m.in. księgowość w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jej rodzaj. W spółce z o.o. konieczne jest zrezygnowanie z tzw. uproszczonej księgowości, na rzecz księgowości pełnej. Jej istotą jest prowadzenie rozbudowanych ksiąg rachunkowych, które pozwalają na stworzenie pełnego obrazu finansów przedsiębiorstwa. Księgowość w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością musi być więc prowadzona zgodnie z ustawą o rachunkowości. Spółka z o.o. zobowiązana jest do sporządzenia sprawozdania finansowego po zakończeniu roku obrotowego. Muszą zawierać się w nim: rachunek zysków i strat, bilans oraz inne informacje dodatkowe. Przedstawione dokumenty należy złożyć w urzędzie skarbowym i sądzie rejonowym. Mimo korzystania z usług księgowych, firma musi sama zająć się prowadzeniem raportu kasowego. Ponadto wszelkie płatności dokonywane muszą być z budżetu spółki, a w razie ich braku, istnieje możliwość zaczerpnięcia pożyczki, także od jej członka. Dzięki pełnej księgowości, spółki z o.o. mają także opcję ustalenia własnego zakładowego planu kont.

Po więcej informacji o tematyce “księgowość w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością” zapraszamy do działu dotyczącego spółek z o.o.

Podobał Ci się artykuł - oceń wpis!

Oceń nas!

Dziękujemy za ocenę postu! 0 / 5. Wynik: 0

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments