Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi księgowości dla spółki partnerskiej, nałożony został obowiązek rozliczania za pomocą ksiąg handlowych lub książki przychodów i rozchodów w zależności od uzyskanego przez firmę limitu.
Zasady funkcjonowania takiego rodzaju działalności określane są przez Kodeks Spółek Handlowych. Partnerami podmiotu gospodarczego mogą stać się wyłącznie osoby fizyczne wykonujące wolne zawody m.in. aptekarze, księgowi, lekarze, notariusze, architekci, biegli rewidenci, doradcy itp..
W przypadku KPiR uproszczona forma wymaga jedynie ewidencjonowania pewnych kategorii księgowych, które są niezbędne do obliczenia wartości składki na podatek dochodowy.
Inną metodą jest pełna księgowość, czyli skomplikowana forma rozliczenia księgowego, w której koniecznym aspektem jest zapisywanie każdej operacji gospodarczej, jaka miała miejsce w działalności oraz sporządzanie na koniec roku sprawozdań finansowych.
Zarówno jak w przypadku pierwszej, tak i w przypadku drugiej formy, powierzenie rachunkowości w ręce specjalistów może być korzystną opcją dla właścicieli jednostek gospodarczych, ponieważ pozwoli im to na znaczną oszczędność czasu, nerwów i pieniędzy.