Utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z kosztami, tak jak w przypadku otwierania każdego innego przedsiębiorstwa. Jednak zaletą tej spółki jest to, że koszty jej założenia są stosunkowo niskie, w porównaniu do innych form, które tak jak ona, zapewniają ograniczoną odpowiedzialność majątkową.
Jednym z kosztów, mającym bardzo duży wpływ na kształtowanie się ogólnego kosztu założenia takiej firmy, jest opłata notarialna spółki z o.o. Jej wysokość zależy od wnoszonego do spółki kapitału. Ten w przeciwieństwie do podobnych form działalności jest bardzo niski. Stąd też i taksa notarialna kształtuje się na niskim poziomie.
Opłata notarialna spółki z o.o. wnoszona jest w momencie sporządzania umowy spółki u notariusza, co spowodowane jest wymogiem notarialnej formy umowy spółki. Chociaż taksa notarialna jest istotnym kosztem, nie można zapomnieć o innych wydatkach wiążących się z założeniem tej spółki. Mowa tu opłacie za wpis do Rejestru Przedsiębiorców oraz ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.