Organy spółki z o.o.

0
(0)

Spółka z o.o. to podmiot, który posiada swoje organy zarządcze. Nie wszystkie są obowiązkowe, jednak ułatwiają i usprawniają one funkcjonowanie działalności. Postawowie organy spółki z o.o. to: zarząd, zgromadzenie wspólników i rada nadzorcza (rewizyjna).

Każdy organ spółki odpowiedzialny jest za inna część prowadzenia działalności.

Zarząd jest organem niezbędnym do istnienia spółki z o.o. Do jego kompetencji należy prowadzenie bieżących spraw spółki i jej reprezentowanie. Zarząd składa się z jednej lub więcej osób (w zależności jak określa umowa). Do zarządu mogą być powoływani wspólnicy lub osoby spoza ich grona. Członek zarządu jest powoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa stanowi inaczej.

Zgromadzenie wspólników jestem organem uchwałodawczym. To on decyduje o najważniejszych sprawach spółki. Zgromadzenie wspólników powoływane jest przez zarząd spółki. Spotyka się co najmniej raz do roku (takie spotkanie nazywamy “zwyczajnym zgromadzeniem wspólników”), na zakończenie roku obrotowego w celu zatwierdzenia bilansu oraz rachunku zysków i strat. Może zostać powołane również w innym czasie jeżeli wymaga tego interes spółki. Takie spotkanie nazywa się wtedy “nadzwyczajnym zgromadzeniem wspólników”.

Rada Nadzorcza powołana jest przez zgromadzenie wspólników. Nie jest obowiązkowa jednak usprawni ona funkcjonowanie jednostki. Jej kadencja zgodnie z ustawą spółek handlowych trwa 1 rok, a w jej skład wchodzą minimum trzej członkowie. Rada pełni funkcję nadzorującą we wszystkich dziadzinach spółki.

Podobał Ci się artykuł - oceń wpis!

Oceń nas!

Dziękujemy za ocenę postu! 0 / 5. Wynik: 0

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments