Spółki osobowe a spółki kapitałowe

0
(0)

Ustawodawca w Kodeksie Spółek Handlowych ustanowił dwa rodzaje spółek handlowych, są nimi spółki osobowe oraz spółki kapitałowe. Do tych pierwszych zalicza się spółkę jawną, partnerską, komandytową i komandytowo-akcyjną, natomiast spółki kapitałowe to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna.

Spółki osobowe a spółki kapitałowe różnią się między sobą przede wszystkim ze względu na podmiotowość prawną. Spółki z pierwszej grupy są tak zwanymi ułomnymi podmiotami prawnymi w związku z czym mogą we własnym imieniu nabywać prawa w tym również własność nieruchomości i prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, a także pozywać i być pozywanymi. Spółki kapitałowe są z kolei osobami prawnymi w związku z czym prócz kwestii do których uprawniona jest spółka osobowa posiadają też zdolność do czynności prawnych.

W przeciwieństwie do spółki osobowej spółka kapitałowa może być założona już przez jedną osobę, a jej skład osobowy może ulec zmianie. Jest tak ze względu na fakt, że wspólnicy są najważniejszym organem spółki osobowej z kolei w spółce kapitałowej najważniejszą rolę odgrywa zarząd.

Podobał Ci się artykuł - oceń wpis!

Oceń nas!

Dziękujemy za ocenę postu! 0 / 5. Wynik: 0

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments