Sporządzanie deklaracji PIT za 2015

Zakończenie roku podatkowego oznacza dla każdego przedsiębiorcy rozliczenie uzyskanych dochodów. Jak wygląda sporządzanie deklaracji PIT za 2015 rok? Jakie formularze należy wypełnić, aby prawidłowo rozliczyć się z urzędem?

To jaką deklarację powinien wypełnić przedsiębiorca zależy od tego w jaki sposób prowadzona jest jego działalność gospodarcza. Deklaracja PIT-28 jest przez podatników, którzy zdecydowali się opodatkować swojego przychody ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Opodatkowanie działalności kartą podatkową zobowiązuje przedsiębiorcę do sporządzenia deklaracji na druku PIT-16A. Przychody opodatkowane podatkiem liniowym nakładają obowiązek złożenie formularza PIT-36L. Z kolei druk PIT-4R wykorzystywany jest do wykazania zaliczek na podatek pobieranych i opłacanych przez podatników (np. pracowników). Jeśli w swojej firmie przedsiębiorca zatrudnia pracowników, musi pamiętać, aby złożyć imienną informację o rocznych dochodach pracownika i zaliczkach pobranych na podatek dochodowy przez płatnika. W tym celu wykorzystuje on formularz PIT-11.

Niejednemu przedsiębiorcy sporządzanie deklaracji PIT za 2015 rok może sprawić trudność, zwłaszcza jeśli nie jest on zapoznany z najnowszymi przepisami. Warto zatem nadrobić zaległości w lekturze lub udać się po pomoc do biura rachunkowego.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments