Umowa spółki z o.o.

0
(0)

Planuje otworzyć działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czy muszę w związku z tym sporządzić umowę?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to kapitałowa spółka handlowa, która uregulowana jest przepisami Kodeksu Spółek Handlowych. W umowie podmiotu zawrzeć należy najważniejsze kwestie to znaczy określenie firmy i siedziby spółki, przedmiotu działalności, wysokości kapitału zakładowego, ilości udziałów wspólnika oraz czas trwania, jeżeli został oznaczony.

Spółka z o.o. stanowi podmiot gospodarczy, który jest jedną z najczęściej wybieranych form prowadzenia działalności. Dzieje się tak między innymi dlatego, że podmiot wymaga niskiego kapitału zakładowego – 5 tysięcy złotych oraz odpowiedzialność wspólników za zobowiązania jest ograniczona jedynie do wysokości wniesionych wkładów. W celu utworzenia spółki z o.o. niezbędne jest między innymi sporządzenie odpowiednich wniosków o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oraz formularzy rejestracyjnych i statutu.

Umowa spółki to dokument, który zawierany jest pomiędzy wspólników albo akcjonariuszy, w ramach osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Dokument ma na celu powołać strukturę organizacyjną w formie spółki o określonej formie prawnej. Z chwilą utworzenia podmiot staje się bytem prawnym, który prowadzić może działalność gospodarczą. Spółka posiada również wyodrębniony majątek.

Stronami umowy mogą być osoby fizyczne, prawne oraz ułomne osoby prawne. Umowa zawarta zostaje w sposób tradycyjny lub elektroniczny – w zależności od rodzaju utworzonego przedsiębiorstwa oraz wyboru przedsiębiorcy. Obligatoryjne jest sporządzenie umowy, w przeciwnym razie spółka nie będzie mogła zostać utworzona.

Istotne jest, aby przynajmniej jedna z osób zawierających umowę posiadała zdolność do czynności prawnych w chwili dokonywania czynności.

Podobał Ci się artykuł - oceń wpis!

Oceń nas!

Dziękujemy za ocenę postu! 0 / 5. Wynik: 0

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments