Do prowadzenia księgowości uproszczonej uprawnione zostały osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, jak również spółki partnerskie i spółdzielnie, których przychód za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły równowartości 2 000 000 euro.
Wyróżniamy trzy podstawowe uproszczone formy ewidencji:
1. Karta podatkowa – przysługuje jedynie nielicznej grupie przedsiębiorców. Polega na płaceniu stałej kwoty co miesiąc. Jej wysokość zależna jest od rodzaju prowadzonej działalności, liczby zatrudnionych pracowników oraz ilości mieszkańców, w której działalność jest prowadzona.
2. Ryczałt ewidencjonowany – polega na opłacaniu stałej kwoty podatku od przychodu firmy, całkowicie pomijana jest tutaj kwestia ponoszonych kosztów. Stawki ryczałtu z tego powodu są o wiele niższe niż standardowe.
3. Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów – podatek wylicza się na podstawie osiągniętego dochodu, czyli sumy przychodów i kosztów, które poniosło przedsiębiorstwo. Oznacza to, że w przypadku, gdy spółka ponosi straty podatku nie trzeba opłacać.