Założenie sp. akcyjnej

0
(0)

Spółka akcyjna to spółka kapitałowa, posiadająca osobowość prawną, co znaczy, że jest odrębnym podmiotem zarówno majątkowo, jak i organizacyjnie. Jest ona najbardziej skomplikowaną formą prowadzenia działalności w związku z czym nie nadaje się raczej dla początkującego przedsiębiorcy. Pod postacią spółki akcyjnej zazwyczaj prowadzone są największe przedsiębiorstwa.

Analizując założenie sp. akcyjnej powinniśmy zdać sobie sprawę, iż jest to proces długi i bardzo kosztowny. Ponadto wymaga ona wniesienia wkładów na pokrycie kapitału zakładowego w wysokości nie mniejszej niż 100 000 złotych. Kapitał ten dzieli się na akcje o wartości nominalnej nie mniejszej niż 1 grosz. Poziom zaawansowania spółki akcyjnej sprawia, że zobowiązana jest ona do prowadzenia księgowości pełnej, co zmusza przedsiębiorców do skorzystania ze specjalistycznej obsługi księgowej, co także wiąże się z ogromnymi wydatkami.

Akcjonariusze nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania zaciągane przez spółkę. Ich odpowiedzialność ogranicza się do wysokości wniesionego wkładu.

Podobał Ci się artykuł - oceń wpis!

Oceń nas!

Dziękujemy za ocenę postu! 0 / 5. Wynik: 0

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments