Podczas, gdy spółka zaczyna przynosić straty nasza działalność zaczyna być nieefektywna. W takiej sytuacji warto zdecydować się na zlikwidowanie spółki z o.o., ponieważ może nas to uchronić przed przykrymi dla nas konsekwencjami.
Proces likwidacji rozpoczyna się uchwałą Zgromadzenia Wspólników. Należy ustalić likwidatorów oraz sposób reprezentowania spółki podczas jej likwidacji. Od tego momentu do nazwy spółki dodaje się określenie “w likwidacji”.
Likwidator spółki powinien ogłosić informację o jej likwidowaniu oraz wezwać wierzycieli do zgłaszania swoich wierzytelności. Kolejno jego zadaniem jest rozwiązanie rachunków bankowych, ściąganie wierzytelności oraz upłynnienie majątku firmy.
Zakończenie procesu likwidacyjnego należy zgłosić do urzędu skarbowego za pomocą sprawozdania likwidacyjnego oraz formularza VAT-Z jeżeli spółka rozliczała się z VAT-u.
Odpowiedzialność likwidatora jest taka sama jak członków Zarządu w spółce. W przypadku niewypłacalności spółki likwidator powinien zgłosić wniosek o ogłoszenie upadłości. Jeżeli tego zaniecha będzie odpowiadał za wyrządzoną szkodę.