Sprzedaż udziałów spółek

0
(0)

Spółka z o.o. jest spółką kapitałową – oznacza to, że każdy ze wspólników zobowiązany jest wnieść wkład na pokrycie jej kapitału zakładowego. Niekiedy, gdy spółka jest gotowa i już prowadzimy działalność skład jej wspólników może ulec zmianie. Wspólnik ma wtedy prawo do zbycia wszystkich swoich udziałów lub tylko ich części.

Do zbycia udziałów konieczne jest spisanie umowy sprzedaży, która musi być sporządzona w formie pisemnej i zawierać notarialnie poświadczone podpisy. Przed jej sporządzeniem należy sprawdzić treść umowy spółki, czy nie ma w niej żadnych przepisów uniemożliwiających zbycie udziałów. Najczęściej są one wprowadzane w celu zabezpieczenia spółki przed nagłą zmianą składu wspólników. Istnieją również ograniczenia, które limitują możliwość zbywania udziałów w spółce z o.o.. Po zawarciu umowy spółka ma obowiązek zaktualizowania księgi udziałów i przekazanie do KRS nowej listy wspólników.

Dobrze wiedzieć, że oprócz sprzedaży udziałów przedsiębiorca ma również możliwość zamiany lub przekazania ich w formie darowizny.

Podobał Ci się artykuł - oceń wpis!

Oceń nas!

Dziękujemy za ocenę postu! 0 / 5. Wynik: 0

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments