Założenie spółki komandytowej

0
(0)

Założenie spółki komandytowej nie musi wiązać się z komplikacjami. Spółka ta, której głównymi podmiotami są komplementariusze i komandytariusze, opiera się na wprowadzeniu kapitału, tzw. sumy komandytowej i jej kumulacji. Spółka ma na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą.

Zarówno komandytariusze jaki i komplementariusze wnoszą wkład do spółki i uczestniczą w jej zyskach. Zadania obu podmiotów są podzielone. Spółka jest zarządzana i reprezentowana przez komplementariusza. Do zadań komandytariusza należy nadzór i kontrola działalności spółki. Komplementariusz wobec wierzycieli odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z innymi wspólnikami. Komandytariusz również odpowiada całym swoim majątkiem, z tą różnicą, że jego odpowiedzialność ograniczona jest do sumy komandytowej.
Jak zatem założyć spółkę komandytową?

Pierwszy etap wiąże się ze sporządzeniem umowy. Umowa musi być zawarta w formie aktu notarialnego. W innej formie umowa będzie nieważna. W umowie powinny znaleźć się takie informacje jak: określenie firmy i siedziby spółki, okres trwania spółki (jeśli jest wyznaczony), określenie wartości wkładu każdego ze wspólników, ustalenie sumy komandytowej (kwota, do której wysokości komandytariusz odpowiada za zobowiązania spółki).

Są to ustawowe wymogi zawierania umów spółek komandytowych. Innymi mogą być: powody, dla których spółka miałaby być rozwiązana czy zasady związane z reprezentowaniem spółki.
Następnie spółkę należy zarejestrować w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).
Stworzone są do tego odpowiednie formularze rejestrowe.
Spółka zaczyna istnieć wraz z wpisaniem do rejestru – staje się osobową spółką prawa handlowego w obrocie gospodarczym.

Nasi konsultanci pomogą w założeniu spółki komandytowej. Wystarczy tylko zadzwonić.

Podobał Ci się artykuł - oceń wpis!

Oceń nas!

Dziękujemy za ocenę postu! 0 / 5. Wynik: 0

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments