Główny księgowy

Główny księgowy jest jedną z najważniejszych osób w firmie, ponieważ odpowiada za wszystkie przeprowadzone operacje gospodarcze. Od głównego księgowego wymagana jest znajomość prawa podatkowego, wiedza z zakresu międzynarodowej rachunkowości oraz wiedza z zakresu rachunkowości zarządczej.

Główny księgowy powinien móc pochwalić się nie tylko odpowiednim wykształceniem, ale również co najmniej kilkuletnim doświadczeniem zdobytym na stanowisku księgowego. Główny księgowy powinien posiadać również certyfikat uprawniający go do prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Może awansować na stanowisko dyrektora lub kontrolera finansowego oraz zostać powołany na członka zarządu, który ma miejsce w mniejszych przedsiębiorstwach.

Główni księgowi zajmują się sporządzaniem sprawozdań finansowych oraz nadzorem nad prawidłowym rozliczaniem podatkowym, odpowiadają za prowadzenie sald, kontrolują prawidłowy obieg dokumentów księgowych, kontrolują i współpracują z zewnętrznymi instytucjami (GUS, ZUS, US, NBP), jak również odpowiadają za opracowanie planu kont zgodnie z standardami sprawozdawczymi.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Kazimierz W
5 lat temu

Ciekawe info!