Jak założyć własną firmę

0
(0)

Własna firma to marzenie niejednego przedsiębiorcy. Pozwala na kontrolowanie własnej działalności, często przy udziale wspólników. Ale zanim zdecydujemy się założyć firmę, musimy wiedzieć jak to zrobić. Ten artykuł odpowie Państwu na pytanie: Jak założyć własną firmę? Opis będzie dotyczyć spółki z o.o, ponieważ jest to najczęściej wybierana forma firmy. Zakładanie firmy można podzielić etapowo:

1. Wybór formy działalności.

Przedsiębiorca powinien wiedzieć przede wszystkim czym chce się zajmować. Dobór wspólników będzie łatwiejszy, jeśli będziemy mieć klarowną koncepcję.

2. Rejestracja.

Jest to najważniejszy proces, bez którego nie ma mowy o jakiejkolwiek działalności.
Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest sporządzenie umowy. Ma ona swoje określone normy jak: określenie firmy, jej siedziby, ilości wspólników itd.
Następnie z umową kierujemy się do sądu rejestrowego. Wydaje on odpowiednie formularze, które już wypełnione należy skierować do urzędu skarbowego i GUS-u. Następuje rejestracja w KRS. Sąd rejestrowy do trzech dni roboczych od wpisu do KRS wysyła odpowiednie wnioski do urzędów. Następnie sąd w przeciągu 14 dni rejestruje spółkę. Nadawany jest jej NIP i REGON wraz z określeniem płatnika składek i wszystkie formularze wysyłane zostają do ZUS-u.

3. Zarządzanie działalnością.

Tutaj następuje podział obowiązków pomiędzy trzy oddziały spółki: zarząd, radę nadzorczą i zgromadzenie wspólników.
Zarząd ma funkcję reprezentacyjną i prowadzi działania spółki.
Rada nadzorcza kontroluje działania spółki.
Zgromadzenie wspólników, które również kontroluje działania spółki, może powoływać i odwoływać członków zarządu, decyduje w sprawie dywidend itd.

4. Korzystanie z dotacji unijnych.

Fundusz Europejski w głównej mierze został stworzony po to, aby pomóc rozwijać się firmom. Istnieją różne dotacje, które jako przedsiębiorca możesz wykorzystać.

Podpowiemy jak założyć własną firmę. Jeśli chcecie Państwo uzyskać szczegółowe informacje i fachową pomoc, zachęcamy do kontaktu.

Podobał Ci się artykuł - oceń wpis!

Oceń nas!

Dziękujemy za ocenę postu! 0 / 5. Wynik: 0

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments