Spółka komandytowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą charakteryzuje się tym, iż za zobowiązania odpowiada zarząd. Mimo braku posiadania osobowości prawnej, może we własnym imieniu nabywać prawa, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.
Można, więc powiedzieć, iż komplementariusz w spółce komandytowej to osoba, która odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania wobec wierzycieli. Uprawniony jest do reprezentacji spółki oraz prowadzenia jej spraw. (art. 117 Kodeks spółek handlowych) Może być osobą fizyczną, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. (czyli ukończyła 18 lat) Co ciekawsze i często stosowane komplementariuszem może być spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta możliwość pozwala zminimalizować ryzyko odpowiedzialności w wypadku, gdy biznes się nie powiedzie.
Natomiast drugi członek zwany komandytariuszem, spłaca zadłużenie tylko do określonej w umowie kwoty, czyli sumy komandytowej.
Warto pamiętać, iż Twoje nazwisko może widnieć w nazwie, a jeśli jesteś jedynym komplementariuszem w spółce komandytowej, to musi w niej być.