Odpowiedzialność prezesa w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest rodzajem prowadzenia działalności gospodarczej oraz posiada formę prawną. Jest formą bezpieczną, ponieważ w razie problemów, członkowie spółki odpowiadają za zobowiązania nie całym swoim majątkiem, lecz jedynie wkładem wniesionym do jej budżetu.

Jednak w pewnych sytuacjach odpowiedzialność za swoje działania lub zaniechania związane z prowadzeniem spraw spółki ponoszą członkowie zarządu oraz jego prezes.
W przypadku, gdy egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, za jej zobowiązania muszą oni odpowiedzieć w sposób solidarny. Wierzyciele spółki mają prawo żądać od nich pokrycia długów z własnego majątku. Roszczenia mogą kierować zarówno do pojedynczego członka zarządu, jak i do wszystkich członków zarządu lub też niektórych z nich. Odpowiedzialność prezesa w spółce z o.o. jest taka sama również dla wiceprezesów, jak i zwykłych członków zarządu. Istnieje jednak możliwość uwolnienia się od odpowiedzialności przez członka. Może to nastąpić wówczas gdy wykaże on, że: we właściwym czasie ogłoszono upadłość spółki lub wszczęto postępowanie układowe, niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcie postępowania układowego nastąpiło nie z jego winy bądź że pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcia postępowania układowego wierzyciel nie poniósł szkody.

Po więcej informacji na temat “odpowiedzialność prezesa w spółce z o.o.” zapraszamy poprzez kontakt z naszym doradcą. Udzielimy odpowiedzi na Twoje pytania. Zapraszamy.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments