Dla osób początkujących problem mogą sprawiać pojęcia aktywów i pasywów. Podstawową informacją jest to, iż aktywa muszą równać się pasywom.
Aktywa to ogół składników majątkowych przedsiębiorstwa zamieszczonych w bilansie. Według ustawy o rachunkowości aktywa są to kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych. Aktywa dzielą się na trwałe i obrotowe.
Pasywa to źródła finansowania majątku jednostki gospodarczej. Według ustawy o rachunkowości pasywa są to aktywa jednostki pomniejszone o zobowiązania, odpowiadające wartościowo kapitałowi własnemu. Pasywa dzielą się na kapitały (fundusze) własne oraz kapitały (fundusze) obce, czyli zobowiązania.
Rachunkowość aktywa i pasywa – najprościej ujmując pasywa informują nas skąd pochodzą środki, natomiast aktywa mówią w jakiej formie posiadamy środki np. pieniądze, środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne.