Rejestracja spółki z oo krok po kroku

0
(0)

Zastanawiałeś się nad założeniem spółki z oo? W tym artykule wyjaśnimy jak dokonywana jest rejestracja spółki z oo krok po kroku.

Pierwszym krokiem jest zawarcie umowy spółki, w którym określona zostanie firma, siedziba, jej działalność, wysokość kapitału zakładowego, ilość wspólników i ich udziałów. Czas trwania spółki jeśli jest określony, powinien znaleźć się w umowie. Koszty jakie poniesie spółka w trakcie rejestrowania uzależnione są od wysokości kapitału zakładowego. Są to tzw. taksy notarialne.

Następnym krokiem jest zgłoszenie spółki do sądu rejestrowego właściwego ze względu na siedzibę spółki. Musi to zrobić zarząd lub pełnomocnik przed upływem sześciu miesięcy od zawarcia umowy.
Wnioski składane na formularzu urzędowym do sądu rejestrowego muszą być podpisane przez wszystkich członków. Do wniosku należy dołączyć umowę, oświadczenie członków o wniesionym wkładzie, dowód uiszczenia opłaty sądowej oraz opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Wszystkie formularze kieruje się do urzędu skarbowego i GUS-u.
Pierwsza rejestracja w KRS wymaga dołączenia drugiego egzemplarza umowy spółki oraz oryginału dokumentu potwierdzającego prawo do własności siedziby firmy.

Następnie sąd rejestrowy w terminie do trzech dni roboczych od wpisu do KRS przesyła odpowiednie wnioski do urzędów. Sąd ma 14 dni od złożenia wniosku na rejestrację spółki.Urząd Skarbowy nadaje NIP, który odsyła z powrotem do sądu. Sąd przesyła decyzję o nadaniu NIP-u wraz z wypełnionymi formularzami do ZUS-u, zgłasza przy tym płatnika składek.

Wcześniej KRS i urząd skarbowy działały jednocześnie, teraz na przekazanie wniosków do innych urzędów przez KRS trzeba czekać do czasu aż spółka stanie się pełnoprawną spółką z oo.
Istnieje również drugi sposób na rejestrację spółki z o.o. Jest to tzw. e-rejestracja czyli rejestracja przez internet. Wszystkie informacje znajdziecie Państwo na stronie stworzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Zachęcamy do lektury.

Jeśli założenie spółki nadal jest dla Państwa problemem, chętnie podpowiemy jak zrobić to szybko i sprawnie.
Zachęcamy do skontaktowania się z naszym konsultantem. Dokładnie przedstawi jak wygląda rejestracja spółki z oo krok po kroku.

Podobał Ci się artykuł - oceń wpis!

Oceń nas!

Dziękujemy za ocenę postu! 0 / 5. Wynik: 0

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments