Reprezentacja w spółce komandytowej

0
(0)

Reprezentacja w spółce komandytowej najczęściej powierzona jest komplementariuszom. Jest to grupa wspólników spółki komandytowej, która za zobowiązania finansowe spółki odpowiada bez ograniczeń, całym swoim majątkiem.

Prawo do reprezentowania spółki oraz składania oświadczeń woli i dokonywanie czynności prawnych w imieniu spółki w obrębie aktualnie obowiązujących norm prawnych przysługuje wszystkim komplementariuszom pod warunkiem, że nie zostali pozbawieni takiego prawa poprzez umowę spółki lub prawomocne orzeczenie sądu.

Reprezentacja w spółce komandytowej nie może być prowadzona przez drugą grupę wspólników określonych mianem komandytariuszy. Ich rola ograniczona została do wniesienia wkładu do spółki, odpowiadają oni za zobowiązania spółki do kwoty sumy komandytowej jaka wniesiona została do spółki. W kodeksie spółek handlowych określony został jednak wyjątek, prawo do reprezentowania spółki przysługuje komandytariuszowi jeśli pełni rolę pełnomocnika. Do jego obowiązków należy ujawnienie, że działa w roli pełnomocnika spółki, w innym wypadku będzie traktowany w odniesieniu do tej czynności jako komplementariusz.

Podobał Ci się artykuł - oceń wpis!

Oceń nas!

Dziękujemy za ocenę postu! 0 / 5. Wynik: 0

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments