Spółki i ich rodzaje

0
(0)

Spółka jest to rodzaj działalności, zazwyczaj gospodarczej, osób fizycznych lub prawnych, oparty na umowie lub statucie. Spółki dzielą się jednak na kilka rodzajów. Należą do nich spółki: prawa administracyjnego, prawa cywilnego, prawa handlowego (w tym: osobowe i kapitałowe) oraz paneuropejskie.

Spółki i ich rodzaje nie należą do łatwych terminów w świecie przedsiębiorczości, jednakże przed zdecydowaniem się na założenie jednej z nich, należy dobrze zapoznać się z ich cechami. W skład spółek prawa administracyjnego wchodzą: wodne i do zagospodarowania wspólnot gruntowych a w skład spółek prawa cywilnego: tylko spółka cywilna. Do spółek paneuropejskich zalicza się spółki europejskie i europejskie zgrupowanie interesów gospodarczych. Bardziej rozbudowane są jednak spółki prawa handlowego. Dzielą się one na osobowe i kapitałowe. Osobowe z kolei na: jawne, partnerskie, komandytowe i komandytowo-akcyjne. Natomiast w skład kapitałowych wchodzą: akcyjne i z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółki i ich rodzaje określa się nieraz specyficzną nazwą: “lwich spółek”, “spółek cichych”, bądź jednoosobowych, dominujących, powiązanych, zależnych i publicznych

Podobał Ci się artykuł - oceń wpis!

Oceń nas!

Dziękujemy za ocenę postu! 0 / 5. Wynik: 0

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments