Spółki komandytowe w Polsce

0
(0)

Wśród wielu spółek jakie można założyć w Polsce, znajduje się spółka komandytowa. Należy do spółek osobowych, co oznacza, że jej działanie opiera się przede wszystkim na ludziach, nie kapitale. Właśnie to odróżnia ją od spółek kapitałowych.

Spółki komandytowe w Polsce powstają po dokonaniu wpisu do KRS. Oczywiście dokonuje się tego, po spisaniu umowy spółki w formie aktu notarialnego. Umowa powinna zawierać takie informacje jak: nazwę, siedzibę, dane wspólników i inne. Po dokonaniu zgłoszenia do Krajowego Rejestru Sądowego i uiszczeniu należnych opłat m.in.: w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, spółka zostaje prawnie zawiązana.

Kolejnymi krokami do rozpoczęcia działalności gospodarczej są: zgłoszenie się do Urzędu Statystycznego po REGON, do Urzędu Skarbowego w celu otrzymania NIP-u, i do ZUS by zgłosić się jako płatnik składek na ubezpieczenie społeczne. Ważne jest także założenie konta bankowego.
Ważną cecha tej spółki jest to, że występuje w niej przynajmniej jeden komandytariusz (odpowiada za zobowiązania spółki do kwoty komandytowej) i komplementariusze (prowadzą sprawy spółki i odpowiadają za jej zobowiązania całym swoim majątkiem).

Spółka podlega rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Podobał Ci się artykuł - oceń wpis!

Oceń nas!

Dziękujemy za ocenę postu! 0 / 5. Wynik: 0

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments