Zarząd w spółce z o.o.

0
(0)

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najczęściej wybieraną spółką kapitałową. Zapewne jest to spowodowane tym, że jej założycielem może być jeden lub kilka podmiotów, a jej udziałowcami mogą być zarówno osoby fizyczne, prawne jak i osobowe spółki handlowe.

Sprawami spółki zajmuje się zarząd, który pełni także funkcje reprezentacyjną. Zarząd w spółce z o.o. w zależności od danych zawartych w umowie składa się z jednego bądź kilku członków. Ich ilość nie jest jednak uzależniona od liczby członków spółki, ponieważ mogą być do niego powołani zarówno jej członkowie jak i osoby z zewnątrz.
Zarząd w spółce z o.o. swoje decyzje jest zmuszony opierać na przepisach prawnych oraz regulaminie zarządu. Jego członkowie mają prawo do prowadzenia spraw spółki i ich reprezentowania we wszystkich czynnościach sądowych jak i pozasądowych. Prawa członka do funkcji reprezentacyjnej nie można jednak ograniczyć, dlatego też w razie przekroczenia swoich uprawnień przez członka zarządu, wszystkie zobowiązania przez niego zaciągnięte będą prawomocne.
Poszczególni członkowie mogą być odwołani w dowolnym czasie uchwałą wspólników lub przez uprawniony do tego w umowie spółki z o.o. podmiot np. Radę Nadzorczą.
Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może ograniczać prawo odwołania członka Zarządu z ważnych powodów.

Podobał Ci się artykuł - oceń wpis!

Oceń nas!

Dziękujemy za ocenę postu! 0 / 5. Wynik: 0

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments