Zawieszenie spółki a VAT

0
(0)

Zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców właściciel firmy ma możliwość zawieszenia wykonywania działalności. W tym celu niezbędne jest złożenie wniosku do odpowiedniego urzędu, za pośrednictwem którego instytucja otrzymuje informację o zawieszeniu firmy.

Jak wygląda sytuacja zawieszenie spółki a vat? Czas zawieszenia działalności gospodarczej nie wpływa na status podatnika jako czynnego podatnika VAT. Jeżeli przedsiębiorca opodatkowany jest podatkiem od towarów i usług, to wówczas nie musi on składać deklaracji za okresy rozliczeniowe dotyczące czasu zawieszenia działalności. Zwolnienie nie dotyczy jednak przedsiębiorców, którzy dokonują wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz importu usług lub nabycia towarów

Podsumowując, jeżeli przedsiębiorca dokonuje czynności dozwolonych w okresie zawieszenia działalności, wywołujących skutek zapłaty podatku należnego, to wówczas zobowiązany jest do zapłacenia podatku VAT i dokonania korekty podatku naliczonego. Jeżeli przedsiębiorca w okresie zawieszenia otrzyma dokument w postaci faktury VAT, która dotyczy zakupu jeszcze sprzed zawieszenia – ma wówczas prawo odliczyć podatek naliczony i złożyć deklarację podatkową.

Podobał Ci się artykuł - oceń wpis!

Oceń nas!

Dziękujemy za ocenę postu! 0 / 5. Wynik: 0

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments