Firma spółki komandytowej

0
(0)

W niektórych przypadkach Kodeks Spółek Handlowych wymaga od założycieli spółki odpowiednich wytycznych dotyczących nazwy. Taki obowiązek posiada firma spółki komandytowej, w której podczas zakładania działalności wspólnicy muszą podporządkować a zarazem zastosować się do określonych przepisów znajdujących się w prawie handlowym.

Firma spółki komandytowej podobnie jak pozostałe działalności posiadać musi oznaczenie formy prawnej, tzn. w nazwie musi zostać użyta pełna nazwa prowadzonej działalności gospodarczej. Często jednakże przedsiębiorstwa używają skrótu, który dozwolony jest tylko w obrocie. W przypadku omawianej spółki przybierze on formę: sp.k. Drugim narzuconym elementem jest fakt, iż wymagane jest umieszczenie nazwiska komplementariusza, jeżeli natomiast komplementariuszem jest jednostka organizacyjna to musi znajdować się jej pełna nazwa.

Spółka komandytowa różni się od innych spółek tym, iż organ składa się z komplementariuszy oraz komandytariuszy. Ich odpowiedzialność w sytuacji zadłużenia jest odpowiednio podzielona. Komandytariusz odpowiada tylko do wniesionego wkładu, komplementariusz natomiast całym swoim majątkiem.

Podobał Ci się artykuł - oceń wpis!

Oceń nas!

Dziękujemy za ocenę postu! 0 / 5. Wynik: 0

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments