Formy opodatkowania

0
(0)

Rozpoczynając działalność gospodarczą należy wybrać jak będziemy rozliczać się z podatku. Jest to obowiązek każdego przedsiębiorcy. Zastanawiasz się jakie formy opodatkowania są dopuszczalne w Polsce?

Formy opodatkowania w naszym kraju to m.in. skala podatkowa, podatek liniowy, karta podatkowa oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Skala podatkowa jest najczęściej wybieraną formą w Polsce. Polega na opodatkowaniu dochodów (przychody – koszty) według dwustopniowej skali w zależności od wysokości dochodu. Osoby rozliczające się za jej pomocą mają prawo do skorzystania z licznych ulg oraz możliwość rozliczania się wraz z współmałżonkiem. Stawka podatku liniowego wynosi 19 %. Jest ona zawsze taka sama niezależnie od wysokości osiąganych dochodów. Karta podatkowa jest zryczałtowaną formą opodatkowania. Wysokość podatku nie zależy od przychodów. Jest dostępna dla grona nielicznych przedsiębiorców. W przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przedsiębiorca nie może pomniejszyć przychodu o koszty. Płaci podatek w zależności od wykonywanej działalności w stawce: 3%, 5,5%, 8,5% 17% lub 20%.

Podobał Ci się artykuł - oceń wpis!

Oceń nas!

Dziękujemy za ocenę postu! 0 / 5. Wynik: 0

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments