Gdzie rejestrować spółkę

0
(0)

Gdzie zarejestrować spółkę? Takie pytanie może zadać sobie wiele osób, zwłaszcza w tym czasie, kiedy zakładanie własnej firmy jest bardzo popularne. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie – gdzie zarejestrować spółkę? – i dzięki temu pomóc wszystkim osobom, które chcą rozpocząć swój biznes.

W Polsce istnieje klasyfikacja spółek ze względu na kodeks, którego przepisy regulują działanie danej formy. Wyróżnia się więc spółki cywilne oraz handlowe. Każdy z tych rodzajów rejestruje się w innej instytucji, a dokładnie mówiąc w innym rejestrze.

Chcąc zarejestrować spółkę cywilną należy udać się do Urzędu Gminy. Tam dokonuje się rejestracji działalności w CEIDG czyli w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zgłoszenia spółki cywilnej do tego rejestru, można dokonać również za pośrednictwem Internetu.

Spółki handlowe czyli spółkę akcyjną, z o.o. , komandytową, komandytowo-akcyjną, partnerską, jawną rejestruje się w KRS, a dokładnie w prowadzonym Rejestrze Przedsiębiorców. KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) prowadzony jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz wybrane sądy rejestrowe, do których trzeba się zgłosić z wnioskiem o wpis. Od pewnego czasu istnieje możliwość rejestracji niektórych spółek handlowych, za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, co stanowi znaczne ułatwienie.

Podobał Ci się artykuł - oceń wpis!

Oceń nas!

Dziękujemy za ocenę postu! 0 / 5. Wynik: 0

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments