Jak się zakłada spółkę z o.o.?

0
(0)

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to forma organizacyjno-prawna, na którą decyduje się coraz więcej osób ze względu na korzyści, jakie niesie posiadanie podmiotu gospodarczego o charakterze kapitałowym. Utworzyć ją może jedna bądź większa liczba wspólników wnosząc kapitał zakładowy w wysokości co najmniej 5 tysięcy złotych.

Zaletą tej formy prawnej jest przede wszystkim ograniczona odpowiedzialność wspólników – osoby nie odpowiadają osobistym majątkiem za zobowiązania.

Zakładając spółkę z o.o. właściciel zobowiązany jest do prowadzenia pełnej księgowości i sporządzania na koniec roku sprawozdania bilansowego z działalności gospodarczej.

Do założenia takiej formy działalności wymagane jest sporządzenia umowy w formie aktu notarialnego lub przy pomocy gotowego wzorca umowy udostępnionego na portalu S24.

Dokument zawierać powinien co najmniej nazwę firmy i miejsce siedziby, przedmiot działalności, wysokość kapitału zakładowego, liczbę i wartość nominalną udziałów itp.

W przypadku rejestracji online obowiązkowym wymaganiem od wspólników założenia konta w systemie, aby dokument mógł zostać podpisany i wysłany drogą elektroniczną.

Ostatnim etapem jest złożenie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. W tym celu osoba fizyczna składa wniosek do sądu gospodarczego i dokonuje obowiązkowych opłat za np. ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Podobał Ci się artykuł - oceń wpis!

Oceń nas!

Dziękujemy za ocenę postu! 0 / 5. Wynik: 0

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments