Jak uzyskać pozwolenie na pracę?

0
(0)

Cudzoziemcy, którzy planują pracę w Polsce, powinni posiadać do tego specjalne zezwolenie. Występuje ono w kilku typach, zależnych od charakteru wykonywanej pracy, czy osoby pracodawcy.

Jak uzyskać pozwolenie na pracę?

Obowiązek jego wyrobienia spoczywa na pracodawcy, który chce zatrudnić cudzoziemca. Odpowiednie wnioski i dokumenty należy złożyć w urzędzie wojewódzkim, odpowiednim ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę pracodawcy. Wymagane w tym procesie dokumenty powinny być złożone w oryginałach lub kopiach poświadczonych urzędowo (nie dotyczy to dowodu osobistego i paszportu). Dokumenty w języku obcym powinny być przetłumaczone na polski przez tłumacza przysięgłego.

Zezwolenie na pracę jest wydawane w trzech egzemplarzach. Jeden z nich pozostaje w urzędzie, a reszta jest wręczana pracodawcy. On z kolei ma obowiązek przekazania jednego z egzemplarzy cudzoziemcowi.

Pozwolenie na pracę jest ważne tylko przez określony czas. Zazwyczaj nie przekracza on trzech lat (w niektórych przypadkach czas ten wydłuża się do pięciu lat). Wojewoda może też skrócić ten czas w swoim rozporządzeniu, przez co okres ważności zezwoleń w poszczególnych województwach może się nieco różnić.

Podobał Ci się artykuł - oceń wpis!

Oceń nas!

Dziękujemy za ocenę postu! 0 / 5. Wynik: 0

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments