Kapitał w spółce z o.o.

0
(0)

Kapitał w spółce z o.o. składa się z wkładów wspólników, które mogą zostać wniesione w postaci pieniężnej, ale i niepieniężnej, czyli aportu. Aportem jest nieruchomość, wierzytelność, czy też majątkowe prawa autorskie.

Kapitał w spółce z o.o. powinien zostać określony w umowie spółki, a jego minimalna wartość wynosi 5 000 zł i od początku musi zostać pokryty w pełnej deklarowanej wysokości. Wspólnicy po wniesieniu swoich wkładów nabywają równe udziały.

Natomiast w spółce komandytowo – akcyjnej jest to już kwota znacznie wyższa – 50 000 zł, a w spółce akcyjnej minimalny kapitał zakładowy jest najwyższy i wynosi 100 000 zł. W przypadku tych dwóch spółek dopuszcza się częściowe pokrycie kapitału w wysokości ¼ deklarowanej kwoty.

Kapitał zakładowy ma charakter gwarancyjny, czyli zabezpieczający wierzycieli spółki przed jej niewypłacalnością. Może on być również wykorzystany np. na nabycie środków trwałych. Wkład niepieniężny, może zostać sprzedany, a uzyskane w ten sposób pieniądze wejdą do majątku spółki.

Podobał Ci się artykuł - oceń wpis!

Oceń nas!

Dziękujemy za ocenę postu! 0 / 5. Wynik: 0

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments