Księgowość firmy budowlanej

0
(0)

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności, zobowiązany jest do prowadzenia księgowości. Może się ona jednak różnić, w zależności od wymogów prawnych. Jedną z trudniejszych jest księgowość firmy budowlanej.

Jeżeli proces budowlany przeprowadzany jest we własnym zakresie firmy i służy do odsprzedaży lub wynajmu, wówczas przychód ewidencjonuje się w momencie przekazania kontroli nabywcy. Do tego czasu otrzymane zaliczki wykazuje się w księgach jako przychody przyszłych okresów i traktuje się jak zobowiązania. Jednak w przypadku świadczenia usług budowlanych, które nie zostały jeszcze zakończone, a okres ich realizacji jest dłuższy niż sześć miesięcy, przychody ustala się proporcjonalnie do stopnia zaawansowania usługi. Mierzy się go na podstawie m.in.: poniesionych od dnia zawarcia umowy kosztów, liczby przepracowanych godzin, czy na podstawie obmiaru wykonanych prac.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi, a jeżeli wcześniej otrzymano całość lub część zapłaty, obowiązek ten powstaje z chwilą jej otrzymania. Natomiast gdy nabywcą usługi jest inny podatnik lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia faktury. Ma to miejsce tylko wówczas, gdy fakturę tę podatnik wystawi terminowo, czyli nie później niż 30. dnia od dnia wykonania usługi.

Aby prawidłowo przeprowadzić księgowość firmy budowlanej, należy wcześniej zaznajomić się z dużą ilością przepisów lub skontaktować z naszym doradcą, w celu uzyskania większej ilości szczegółów.

Podobał Ci się artykuł - oceń wpis!

Oceń nas!

Dziękujemy za ocenę postu! 0 / 5. Wynik: 0

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments