Rejestr akcjonariuszy w prostej spółce akcyjnej

0
(0)

Rejestr akcjonariuszy w prostej spółce akcyjnej jest obligatoryjny dla każdej z tych spółek. Obowiązek prowadzenie rejestru wynika z przepisów Kodeksu Spółek Handlowych i faktu, iż akcje w PSA są zdematerializowane tzn. nie są w postaci dokumentu.

Rejestr akcjonariuszy jest jawny tylko dla spółki i akcjonariuszy, a prowadzony może być wyłącznie przez uprawniony do tego w Kodeksie Spółek Handlowych podmiot zewnętrzny np. dom maklerski, bank z działalnością maklerska czy Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. Zlecenie prowadzenia rejestru akcjonariuszy wiąże dla spółki z poniesieniem pewnego comiesięcznego kosztu wynikającego z podpisanej umowy współpracy.

Rejestr akcjonariuszy w prostej spółce akcyjnej musi być prowadzony od momentu zawiązania Prostej Spółki Akcyjnej, dlatego akcjonariusze mają obowiązek wyboru podmiotu prowadzącego rejestr.

Zastanawiasz się nad założeniem firmy w formie Prostej Spółki Akcyjnej? To bardzo dobry pomysł! Prosta Spółka Akcyjna daje ogromne możliwości i ułatwia start biznesu. Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami, który udzielą więcej informacji o Prostych Spółkach Akcyjnych.

Podobał Ci się artykuł - oceń wpis!

Oceń nas!

Dziękujemy za ocenę postu! 0 / 5. Wynik: 0

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments