Rejestr spółek z oo

Na mocy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości i dekretu Naczelnika Państwa ustanowiony został rejestr handlowy, zawierający niezbędne dane dotyczące podmiotów gospodarczych.

Prowadzona ewidencja pod nadzorem sędziego składa się z trzech działów: A dla spółek jawnych i komandytowych, B w którym zawarte są jednostki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjnej i dział C, pod którym znajdowały się spółki kapitałowe z udziałem zagranicznym.

Rejestr spółek z oo posiada dla każdej zarejestrowanej działalności odrębne akta, zawierające dokumenty związane z postępowaniem przed sądem w sposób chronologiczny od pierwszego wpisu.

KRS posiada także zapis dotyczący stowarzyszeń, organizacji społecznych i zawodowych oraz rejestr dłużników niewypłacalnych.

Ewidencja przedsiębiorstw pełni dwie zasadnicze funkcje – informacyjną i legalizacyjną. Pierwsza z nich jest ogólnopolską bazą danych o podmiotach uczestniczących w obrocie gospodarczym, a druga uprawnia dopiero po uzyskaniu wpisu do dokonywania dalszych czynności prawnych.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments