Spółki bez zarządu

0
(0)

W przypadku niektórych podmiotów gospodarczych spotkać się można z sytuacją, w której okazuje się, że prowadzony biznes nie posiada zarządu. W szczególności sytuacja spotykana jest w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Sytuacja ta jednak nie jest korzystna z perspektywy działalności gospodarczej, ponieważ może prowadzić do sparaliżowania niektórych działań na skutek braku osób uprawnionych do reprezentacji. Niezbędnym organem jest właśnie zarząd, ponieważ posiada niezwykle ważne kompetencje i potrzebny jest do zarejestrowania działalności gospodarczej w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Spółki bez zarządu zgodnie z artykułem kodeksu prawa cywilnego nie są w stanie ukończyć żadnej sprawy sądowej czy postępowania egzekucyjnego, ponieważ brak organu wiąże się z obligatoryjnym zawieszeniem powstałych procesów i procedur. Nawet kurator w tym przypadku staje się bezsilny, ponieważ do jego zadań należy jedynie zawiadomienie spółki o powołaniu odpowiednich organów osób prawnych.

Brak zarządu w podmiocie kapitałowym to duża przeszkoda – jeżeli kiedykolwiek wystąpi sytuacja, w której firma nie ma organów, a powinna je posiadać, to do jej zadań należy w jak najkrótszym czasie powołanie kompetentnych osób do sprawowania władzy w spółce.

Podobał Ci się artykuł - oceń wpis!

Oceń nas!

Dziękujemy za ocenę postu! 0 / 5. Wynik: 0

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments