Spółki joint venture to podmioty utworzone wspólnie przez dwa lub więcej niezależne przedsiębiorstwa w celu realizacji określonego projektu lub celu. Współudziałowcy wnoszą kapitał zakładowy oraz dzielą między sobą zyski i koszty z prowadzonej działalności.
Joint Venture utworzona została w celu uzyskania dostępu do nowych rynków, uzyskania efektów skali, zapewnieniu dostępu do tańszych źródeł zaopatrzenia, wspólnego opracowania i wiany technologii, a także pokonania barier celnych i administracyjnych utworzonych przez kraj jednego z państw.
Przedsiębiorstwo z udziałem kapitału zagranicznego odnosi się w przypadku Polski do przedsięwzięć, w których część kapitału założycielskiego wniósł wspólnik, niebędący obywatelem polskim ani osobą prawną. Taki rodzaj działalności gospodarczej traktowany jest nieco odmiennie od spółek, w których wniesione zostały krajowe wkłady na poczet założenia firmy.
Ulgi podatkowe w przypadku spółki joint venture mają na celu zachęcenie zagranicznych przedsiębiorców do inwestowania w Polsce. Ponadto, miał być również zachętą do wprowadzenia nowych technologii.