System podatkowy

0
(0)

Podatki stanowią obecnie podstawowe źródło finansowania potrzeb publicznych w naszym kraju i w większości państwa na świecie. Prawne fundamenty nakładania obowiązków podatkowych w Polsce stanowi Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej obowiązująca od dnia 17 października 1997 r.

System podatkowy to ogół instytucji finansowych i przepisów prawnych dotyczących ustalania i egzekwowania podatków. Zawiera on zarówno regulacje związane z instytucjami podatkowymi, jak i całą strukturę podmiotów: tych wyznaczających ich wysokość, pobierających i tych płacących podatki. Prawidłowe funkcjonowanie systemu podatkowego jest elementem kluczowym dla prawidłowego rozwoju czy realizacji zadań publicznych.

System podatkowy kształtują trzy rodzaje czynników: czynniki ekonomiczne, takie jak wybór właściwych źródeł podatkowych, zewnętrzne np. rola i pozycja danego państwa w gospodarce światowej czy wewnętrzne, którymi są na przykład stopień rozwoju gospodarczego, ustrój polityczny czy warunki społeczno-ekonomiczne.

Podobał Ci się artykuł - oceń wpis!

Oceń nas!

Dziękujemy za ocenę postu! 0 / 5. Wynik: 0

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments