Przedsiębiorca ma prawo stworzyć własną firmę. Do wyboru ma formy prawne takie, jak jednoosobowa działalność gospodarczą, spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa lub komandytowo-akcyjna, z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjna.
Pierwszym etapem jest wybór sposobu w jaki przedsiębiorca planuje założyć spółkę – w trybie standardowym tzw. tradycyjnym czy ekspresowym tzw. 24 godzinnym przez Internet. Obydwie możliwości posiadają wady i zalety, jednak jeżeli właścicielowi firmy zależy na czasie, chce oszczędzić pieniądze i wygodnie bez wychodzenia z domu załatwić formalności to zdecydowanie rejestracja elektronicznie jest lepszą opcją. Dokument wymaga podpisu wszystkich wspólników.
Od tego momentu podmiot gospodarczy zyskuje formę w tzw. “organizacji”. Firma ma 6 miesięcy na wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Przed upływem tego terminu wspólnicy mają czas na zorganizowanie się, zebranie minimalnego kapitału zakładowego, wybrania zarządu itp.
Następnie umowę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy wysłać do eKRS, który rozpatrzy pismo w ciągu 24 godzin. Jeżeli wpis został rozpatrzony pomyślnie to firma może bez przeszkód rozpocząć działalność. Dodatkowymi obowiązkami, jakie spełnić powinien przedsiębiorca jest np. założenie konta firmowego w banku czy rejestracja jako podatnik VAT, jeżeli spółka ma zamiar prowadzić działalność objętą sprzedażą towarów i usług.