Formy prawne spółek

0
(0)

Podatnik, który decyduje się na założenie firmy musi wybrać formę prawną swojej działalności – wpływa to bowiem na sposób jej rejestracji, koszty prowadzenia, opodatkowanie a nawet odpowiedzialność za zobowiązania.

Jakie formy prawne spółek występują w Polsce? Do wyboru właściciel ma spółki osobowe, w której skład wchodzą m.in. jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna oraz kapitałowe, czyli akcyjna i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Obecnie najczęściej wybieranymi formami biznesu dla przedsiębiorców są spółki osobowe. Z jakiego względu właściciele wybierają taki rodzaj formy działalności? Przede wszystkim ze względu na cechy jakie posiadają – np. jednoosobowa działalność gospodarcza – jest łatwa w utworzeniu i stosunkowo tania w porównaniu z innymi podmiotami.

Spółka cywilna, to działalność o prostej strukturze i łatwa w zarządzaniu, a w przypadku spółki jawnej ten rodzaj biznesu nie musi płacić podatku dochodowego i prowadzić pełnej księgowości.

Jak widać są to tylko niektóre formy prawne spółek, warto więc przed zakupem zapoznać się z wszystkimi rodzajami działalności i ich indywidualnymi cechami, aby mogli Państwo podjąć dobrą decyzję i czerpać z niej korzyści.

Podobał Ci się artykuł - oceń wpis!

Oceń nas!

Dziękujemy za ocenę postu! 0 / 5. Wynik: 0

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments