Wiele osób pyta w związku z założeniem i rejestracją podmiotu gospodarczego – jakie spółki są rejestrowane w CEIDG. O ile Krajowy Rejestr Sądowy kojarzy więcej osób, tak Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej także powinni kojarzyć zarówno początkujący przedsiębiorcy jak i doświadczone osoby. Wniosek o wpis do CEIDG jednocześnie rozumieć należy jako zgłoszenie o nadanie numeru regon oraz nip, a także jako płatnik składek ZUS.
Wpisowi do Centralnej Ewidencji podlegają osoby fizyczne rozpoczynające działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o Prawie Przedsiębiorców. Wyjątek stanowią działalności wytwórcze w rolnictwie, rolnicy w zakresie wynajmowania pokoi i sprzedaży posiłków domowych, a także rolnicy, których za przychody z innych źródeł uważać należy przychody ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych.
Rejestracji w CEIDG nie podlegają także osoby fizyczne, których przychód należny z działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia.