Księgowość dla stowarzyszenia

0
(0)

Wszystkie zarejestrowane stowarzyszenia i fundacje zobowiązane są do prowadzenia rozliczeń, dokonywania sprawozdań i zapisywania wszelkich operacji gospodarczych. W organizacjach pozarządowych stosuje się tzw. księgowość pełną, uproszczoną lub ewidencjonuje się przychody i koszty.

Ponadto, organizacje muszą sporządzać także po każdym roku działalności sprawozdanie finansowe składające się z bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej i wysyłać je do urzędu skarbowego lub do rejestru sądowego.

Prowadzenie ksiąg rachunkowych jest obowiązkiem zarówno stowarzyszenia jak i fundacji oraz innych jednostek, których przepisy odnośnie księgowości wynikają z ustawy o rachunkowości.

Co do sposobu ewidencji większość organizacji decyduje się na formę papierową. Skuteczność tej metody jest opłacalna dla osoby fizycznej, dopóki w podmiocie gospodarczym liczba operacji finansowych w ciągu roku jest niewielka. W innym przypadku księgowość dla stowarzyszenia prowadzona jest za pomocą odpowiednich programów księgowych, które są proste w obsłudze i usprawniają pracę podmiotu gospodarczego, lub zatrudniają firmy zewnętrzne świadczące usługę w postaci prowadzenia zarówno pełnej jak i uproszczonej księgowości.

Podobał Ci się artykuł - oceń wpis!

Oceń nas!

Dziękujemy za ocenę postu! 0 / 5. Wynik: 0

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments