Wybór formy opodatkowania

W obecnych czasach, osoby decydujące się na podjęcie działalności gospodarczej, muszą zmierzyć się z wieloma trudnymi decyzjami. Jedną z nich jest wybór formy opodatkowania. Przedsiębiorcy mają kilka możliwości.
Są nimi: 
  • opodatkowanie na zasadach ogólnych (przedsiębiorcy do ustalania podatku dochodowego stosują skalę progresywną – 18% lub 32% ), 
  • podatek liniowy (objęci nim zawsze odprowadzają 19% podatku) 
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (podatek ustala się od wysokości przychodu, z uwzględnieniem stawek ryczałtowych 20%, 17%, 8,5%, 5,5%, 3% – w zależności od rodzaju przychodu) 
  • karta podatkowa (wartość podatku jest stała w zależności od wielkości zatrudnienia, położenia firmy i rodzaju działalności). 
Chociaż możliwości jest bardzo dużo, nie każdy przedsiębiorca może stosować którąś z wymienionych form. Tak więc przedsiębiorstwa, posiadające osobowość prawną oraz inne firmy, zobowiązane do prowadzenia pełnej rachunkowości mogą korzystać tylko z podatku liniowego 19%. Pozostali mogą natomiast wybrać z inne formy pod warunkiem, że przepisy im tego nie zabraniają.  
 
Wybór formy opodatkowania jest bardzo trudny. Dokonując go powinno się pod uwagę wiele czynników, a w szczególności wady i zalety każdej z nich. Przy podejmowaniu takiej decyzji, warto skonsultować się z naszymi specjalistami. 
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments