Jednolity tekst umowy spółki stanowi dokument, którego sporządzanie w wielu spółkach prędzej, czy później staje się konieczne.
Spis treści:
◾ Jednolity tekst umowy spółki – definicja i forma
◾ Obowiązek sporządzania jednolitego tekstu umowy spółki
◾ Sporządzić i podpisywanie jednolitego tekstu umowy spółki
Jednolity tekst umowy spółki – definicja i forma
Umowa spółki stanowi najważniejszy dokument w każdym podmiocie gospodarczym. Zawiera on najważniejsze informacje dotyczące spółki – nazwa, adres, dane członków zarządu i wspólników oraz reguluje kwestie związane z powoływaniem i funkcjonowaniem organów. Jeśli któreś z powyższych danych zostaną zmienione, pojawia się konieczność dokonania zmian w umowie oraz zaktualizowania danych w rejestrze przedsiębiorców KRS. Zaktualizowanie danych wymaga sporządzenia odpowiedniego wniosku i złożenia go za pośrednictwem PRS lub S24. Do wniosku należy dołączyć jednolity tekst umowy spółki, czyli dokument zawierający naniesione zmiany w treści umowy.
Inaczej, niż jest to w przypadku samej umowy, jednolity tekst nie musi mieć formy aktu notarialnego – wystarczy standardowa forma pisemna.
Obowiązek sporządzania jednolitego tekstu umowy spółki
Pomimo, że każda zmiana treści umowy wymaga zgłoszenia zmian do KRS, nie każda wymaga sporządzenia jednolitego tekstu umowy spółki. Zmian można dokonać za pośrednictwem dwóch systemów – PRS lub S24.
Jeśli spółka zarejestrowana była w S24 a następnie nie dokonywano w niej żadnych zmian, do których sporządzonoby akt notarialny, aktualizacji danych można dokonać również w S24. Nie ma wtedy konieczności sporządzania jednolitego tekstu umowy – po podjęciu uchwały o zmianie umowy, dokument ten przygotowywany jest w systemie automatycznie.
Sporządzanie jednolitego tekstu umowy jest obowiązkowe w przypadku wprowadzania zmian w umowie spółki rejestrowanej w PRS (z umową w formie aktu notarialnego) lub takie, dla której sporządzono akt w celu aktualizacji danych.
Sporządzanie i podpisywanie jednolitego tekstu umowy spółki
Jednolity tekst umowy spółki można spróbować sporządzić samodzielnie, można powierzyć to zadanie doradcy lub prawnikowi, a jeśli ustalenie jego treści uwzględni się w porządku obrad zgromadzenia, sam notariusz może opracować dokument. Jeśli treść zostanie opracowana w formie edytowalnej, w przyszłości będzie można swobodnie zmieniać ostatnią wersję. Należy jednak bezwzględnie przestrzegać zasady mówiącej o tym, że do każdej zmiany potrzebna jest uchwała o zmianie umowy. Nie można dokonywać zmian, które wydają się konieczne jeśli nie robi się tego w oparciu o uchwałę. Jednolity tekst umowy musi zostać podpisany przez zarząd.
Pomoc w sporządzeniu jednolitego tekstu umowy spółki
Nasza Kancelaria oferuje pomoc w sporządzeniu jednolitego tekstu umowy spółki oraz przeprowadzeniu procedury aktualizacji danych spółki w rejestrze KRS.
▶ Zachęcamy do lektury pozostałych naszych wpisów:
Księgowość spółek z o.o. online
Uzupełnienie braków formalnych s24
Jak złożyć wniosek o adres do e-doręczeń?