Zmiana w treści umowy spółki

5
(8)

O istnieniu spółki można mówić już w momencie, w którym wspólnicy złożą swoje podpisy na przygotowanej wcześniej umowie. Jest to najważniejszy dokument w firmie, który reguluje wszystkie kwestie związane z jej zarządzaniem i prowadzeniem.

Spis treści:

Treść umowy spółki

Umowa spółki może zostać sporządzona na dwa sposoby, które następnie będą determinowały sposób składania wniosku o wpis do KRS. Pierwszym z nich jest sporządzenie umowy spółki w formie aktu notarialnego. Polega on na tym, że prawnik lub doradca gospodarczy na zlecenie wspólników opracowuje jednolity tekst umowy spółki, a następnie w obecności notariusza wszyscy wspólnicy składają podpisy na przygotowanym dokumencie. W ten sposób powstaje spółki w organizacji. Drugi ze sposobów opiera się o gotowy wzór umowy, który generuje się na podstawę elektronicznych formularzy wypełnionych przez wspólników za pośrednictwem systemu S24.

Niezależnie od tego czy właściciele zdecydują się na sporządzenie umowy na bazie gotowego wzorca S24, czy w formie aktu notarialnego, dokument będzie musiał zawierać pewne obowiązkowe elementy i mieć ściśle określoną formę i strukturę. Umowa spółki dostarcza informacji na temat firmy, siedziby, przedmiotu działalności, wysokości kapitału, czy czasu trwania spółki. Reguluje ona również zasady funkcjonowania podmiotu – powoływania i działania organów czy obowiązujących procedur.

Umowa spółki musi zostać złożona do KRS wraz z wnioskiem o wpis podmiotu do rejestru przedsiębiorców, a każda zmiana w jej treści wymaga zaktualizowania danych.

Uchwała o zmianie umowy spółki

Do dokonania chociażby najmniejszej zmiany w treści umowy spółki, konieczne jest powołanie zgromadzenia wspólników i powzięcia uchwały. Decyzje podejmuje się zazwyczaj większością ⅔ głosów, często jednak konieczna jest zgoda wszystkich wspólników, jeśli zmiana dotyczy na przykład praw udziałowych.

Uchwała o zmianie umowy spółki musi zostać odnotowana w protokole sporządzonym przez notariusza. Można także pominąć te kwestie i zgłosić zmiany za pomocą wzorca dostępnego w S24.

Zgłoszenie zmian umowy spółki w KRS

Aktualizacja danych w KRS stanowi bezwzględny obowiązek każdego podmiotu podlegającemu wpisowi do KRS. Czas na zgłoszenie zmian wynosi 7 dni.

Gdzie zmienić dane w KRS:

  • za pośrednictwem PRS (Portal Rejestrów Sądowych)- do wniosku o zmianę danych należy dołączyć również uchwałę wspólników oraz nowy tekst jednolity umowy spółki,
  • w s24.

Zmiana danych w KRS wymaga uiszczenia obowiązkowych opłat, które wynoszą
250 zł jeśli rejestruje się zmiany za pośrednictwem PRS i 200 zł przy aktualizacji w S24. Dodatkowo należy pamiętać o opłaci 100zł za ogłoszenie w MSiG.

Pomoc w zmianie treści umowy spółki

Właściciele spółek mogą samodzielnie dokonywać aktualizacji lub skorzystać z usługi obejmującej pomoc przy zmianie umowy spółki. Nasza oferta skierowana jest do spółek, które rejestrują zmiany zarówno w PRS jak i S24 i obejmuje:

  • weryfikację możliwości aktualizacji danych w s24,
  • sporządzenie treści jednolitego tekstu umowy spółki
  • pomoc w logowaniu lub rejestracji w systemie,
  • sporządzenie wniosku i pozostałych dokumentów.

▶ Zachęcamy do lektury pozostałych naszych wpisów:

Aktualizacja w KRS 2022

Aktualizacja danych spółki w KRS przez Internet

Umowa spółki z o.o.

 

Zmiana umowy spółki
Zmiana treści umowy spółki

Podobał Ci się artykuł - oceń wpis!

Oceń nas!

Dziękujemy za ocenę postu! 5 / 5. Wynik: 8

Ten artykuł nie ma jeszcze ocen

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maciej
Maciej
1 rok temu

super wpis, tego właśnie szukałem